3 min. čítanie
Kryptomeny

Tajomstvo zarábania peňazí na poklesu cien, short selling!

V obchodovaní je shorting jednou z možností, ako zarobiť na poklese cien akcií alebo iných cenných papierov. Je to trochu komplikovanejšia stratégia ako klasické kúpanie akcií s cieľom ich následného predaja s vyššou cenou, ale ak sa to robí správne, môže priniesť zaujímavé zisky.

Shorting alebo short selling znamená, že obchodník predá cenný papier, ktorý nevlastní. To znamená, že ak chce obchodník shortovať akcie spoločnosti XYZ, kúpi ich od inej osoby alebo burzy a okamžite ich predá. V tejto chvíli vlastní obchodník peniaze, ktoré dostal za predaj akcií, ale ešte stále nemá samotné akcie. Cieľom shortingu je predať akcie s vyššou cenou, ako boli zakúpené, a tým zarobiť na poklese cien. Ak sa obchodník domnieva, že cena akcií spoločnosti XYZ bude klesať, shortuje ich a následne ich kúpi späť, keď ich cena klesne. V tejto chvíli ich predá s vyššou cenou, ako ich kúpil a tým zarobí na rozdiel medzi cenou, za ktorú ich predal a cenou, za ktorú ich kúpil späť. Napríklad, ak obchodník predá akcie spoločnosti XYZ za 10 dolárov za kus a následne ich kúpi späť za 8 dolárov za kus, zarobí 2 doláre na každej akcii. Čím viac akcií obchodník predá, tým vyšší zisk môže dosiahnuť.

Shorting môže byť rizikovou stratégiou

Ak cena akcií neklesne, ale naopak stúpne, obchodník môže prísť o veľké množstvo peňazí. Preto je dôležité sledovať trh a dôkladne analyzovať cenový vývoj akcií, predtým ako sa rozhodne pre shorting.

Okrem toho je potrebné tiež brať do úvahy riziká súvisiace s dlhodobým držaním pozície. Ak obchodník shortuje akcie a cena sa nezmení alebo dokonca stúpne, musí ich nakoniec kúpiť späť a vrátiť ich pôvodnému vlastníkovi. To znamená, že obchodník je nútený platiť vyššiu cenu, ako za akcie predal, a to môže spôsobiť straty.

Ako sa chrániť?

Existujú však aj mechanizmy na ochranu pred týmito rizikami. Napríklad obchodník môže zvoliť tzv. buy-to-cover alebo cover order, pri ktorom si nastaví automatické kúpenie akcií na určitú cenu, aby sa vyhol príliš veľkým stratám.

Krátkodobé obchodovanie s cieľom zarobiť na poklese cien môže byť lákavou možnosťou pre skúsených obchodníkov, ktorí dokážu správne odhadnúť cenový vývoj. Avšak pre laikov je shorting pravdepodobne príliš rizikovou stratégiou a radšej by sa mali zamerať na klasické kúpanie akcií s dlhodobým cieľom.

Ako vždy, pred začatím obchodovania je dôležité mať dobré znalosti trhu a cenných papierov, ako aj dôkladne si premyslieť svoju stratégiu a riziká, ktoré s ňou súvisia. Obchodovanie s cieľom zarobiť na poklese cien môže priniesť vysoké zisky, ale tiež môže spôsobiť veľké straty, preto je dôležité byť obozretný a premyslený.