5 min. čítanie

Fotobanka: Top 5 fotobank

Ak stiahnete obrázok len tak z internetu môže sa stať že Vám v budúcnosti bude doručená požiadavka na stiahnutie konkrétneho obrázku + tučná pokuta. Ako si vybrať fotobanku a ktoré sú tie najlepšie?

Ak nemáte možnosť vytvoriť si profesionálne fotografie budete potrebovať fotobanku. Založenie web stránky, vydanie časopisu, leták alebo obal na krabicu pre Váš produkt, všade je potrebná grafika. Fotobanka Vám ponúka možnosť získania licencie na konkrétnu fotografiu alebo aj video, zvuk a pod. pre komerčné účely.

Podľa čoho vyberať fotobanku?

Cena hrá veľmi dôležitú úlohu. Nemusí platiť rovnica, že čím viac si zaplatíte, tým väčší počet a lepšiu kvalitu snímok dostanete. Počtom materiálu ktorý si môžete mesačne stiahnuť, niektoré fotobanky ho obmedzujú napr. na 20 obrázkov za mesiac. Nakoniec sledujte recenzie užívateľov ktorý už majú skúsenosť.

Ako sťahovať fotky z internetu zadarmo a nebáť sa pokuty?

Obrázky zadarmo vám pomôže vyhľadať aj Google. Všetky obrázky, ktoré môžete ďalej používať si budete musieť vyfiltrovať. Kliknete pri vyhľadaní na „Nástroje“ a následne „Práva na používanie“.Pred použitím všetkých obrázkov odporúčame, aby ste si skontrolovali požiadavky na udelenie licencie. Sú dve rôzne typy licencie: Licencie Creative Commons: tieto obrázky sú zvyčajne bezplatné, ale vyžadujú uvedenie zdroja. Komerčné alebo iné licencie: tieto obrázky majú licencie, ktoré nie sú licenciami Creative Commons, a môžu pochádzať buď z bezplatných webov, alebo z komerčných webov, ktoré vyžadujú platbu.
 

Ako vyhľadať obrázky legálne na googleAko vybrať správnu licenciu?

Pri kúpe fotiek z fotobánky si treba dať pozor na to, na aký účel chceš fotku využiť. Ak ju chceš umiestniť na banner, leták, web alebo billboard stačí ti štandardná licencia. Ak však plánuješ fotku využiť na produkt ktorý budeš ďalej predávať ako napr. tričká, lieky, krabice na pizzu a pod., je potrebná rozšírená licencia. Štandardná licencia je väčšinou lacnejšia varianta no rozšírená licencia môže byť aj 100 násobok ceny štandardnej licencie.
 

Existujú aj iné typy licencií?

Áno, máme tu napr. Royalty Free licencie kde máte zaručenú možnosť použitia kdekoľvek chcete a v akom počte chcete. Opakom je Rights Managed licencia kde je presne stanovené kde je možné materiál oužiť v akom počte a aj v akom časovom horizonte.

Fotobanky zadarmo

Pexels

Pexels sa označuje vetou „najlepšie stock fotky zadarmo na jednom mieste“. Nachádza sa tu veľa kvalitných fotiek rozdelených podľa kategórií, obľúbených vyhľadávaní, top fotografov či podľa farby. 

Pixabay

Pixabay, podobne ako Pexels, obsahuje množstvo pekných fotografií zadarmo. Okrem nich sa tu nachádzajú aj vektory, ilustrácie a videá.

Platené fotobanky

Envato Elements

Envato Elements ponúka veľmi široké možnosti nie len dostupných fotiek v rámci fotobanky ale aj video, audio, šablóny pre WordPress, fonty atď. Za minimálny mesačný poplatok v úrovni najlacnejšieho paušálu u mobilného operátora viete používať všetky materiály v neobmedzenom množstve stiahnutia!

Shutterstock

Shutterstock je bezpochyby najlepšou fotobankou na webe, ktorá za posledné roky neustále zlepšuje svoje služby. Používateľom prináša fotky na profesionálnej úrovni, skvelé videá a taktiež aj hudobné súbory. Predstavuje tak ultimátne miesto pre všetky vaše fotografické potreby. Navyše ponúka aj užitočnú aplikáciu, ktorú si môžete stiahnuť do vášho Androidu alebo iOS.

Adobe Stock

Adobe Stock je prémiová fotobanka, kde nájdete fotografie, ilustrácie, vektory, videá, šablóny aj 3D obrázky. Náhľad obrázkov si môžete stiahnuť po registrácii. Za právo používať obrázky je potrebné zaplatiť.

Vyhľadávanie je podobne ako v ostatných fotobankách zjednodušené možnosťou vyhľadania podľa kľúčového slova. Vyhľadávanie si môžete spresniť pomocou filtrovania podľa veľkosti, farby, ceny alebo možnosti použitia na komerčné účely a podobne. Výhodou je možnosť prepojenia stránky s ostatnými aplikáciami Adobe.

Ako predávať fotobanke?

Väčšina súčasných fotobánk od svojich užívateľov fotografie vykupuje za reálne peniaze. Následne potom tieto snímky predáva ostatným používateľom. Keď má vaša fotografia úspech a predáva sa, časť ziskov pôjde vám a časť si ponechá fotobanka. Ak máte fotografovanie radi, potom si môžete touto cestou celkom slušne zarobiť. Zo začiatku nečakajte viac, ako pár eur mesačne. Ak ale na sa sebe budete pracovať, môže sa váš príjem vyšplhať do veľmi pekných čísiel. 

Na čo si dať pozor!

Najviac si treba dávať pozor na typ licencie ktorá je na foto viazaná. Rovnako si dopredu preštudujte kde všade môžete materiál použiť a na aké účely.