Fotobanka: Top 5 fotobank

Ak nem├íte mo┼żnos┼ą vytvori┼ą si profesion├ílne fotografie budete potrebova┼ą fotobanku. Zalo┼żenie web str├ínky, vydanie ─Źasopisu, let├ík alebo obal na krabicu pre V├í┼í produkt, v┼íade je potrebn├í grafika. Fotobanka V├ím pon├║ka mo┼żnos┼ą z├şskania licencie na konkr├ętnu fotografiu alebo aj video, zvuk a pod. pre komer─Źn├ę ├║─Źely. Ak stiahnete obr├ízok len tak z internetu m├┤┼że sa sta┼ą ┼że V├ím v bud├║cnosti bude doru─Źen├í po┼żiadavka na stiahnutie konkr├ętneho obr├ízku + tu─Źn├í pokuta. Ako si vybra┼ą fotobanku a ktor├ę s├║ tie najlep┼íie pre rok 2023?

Pod─ża ─Źoho vybera┼ą fotobanku?

Cena hr├í ve─żmi d├┤le┼żit├║ ├║lohu. Nemus├ş plati┼ą rovnica, ┼że ─Ź├şm viac si zaplat├şte, t├Żm v├Ą─Ź┼í├ş po─Źet a lep┼íiu kvalitu sn├şmok dostanete. Po─Źtom materi├ílu ktor├Ż si m├┤┼żete mesa─Źne stiahnu┼ą, niektor├ę fotobanky ho obmedzuj├║ napr. na 20 obr├ízkov za mesiac. Nakoniec sledujte recenzie u┼ż├şvate─żov ktor├Ż u┼ż maj├║ sk├║senos┼ą.

Ako s┼ąahova┼ą fotky z internetu zadarmo a neb├í┼ą sa pokuty?

Obr├ízky zadarmo v├ím pom├┤┼że vyh─żada┼ą aj Google. V┼íetky obr├ízky, ktor├ę m├┤┼żete ─Ćalej pou┼ż├şva┼ą si budete musie┼ą vyfiltrova┼ą. Kliknete pri vyh─żadan├ş na┬á“N├ístroje” a n├ísledne “Pr├íva na pou┼ż├şvanie”. Pred pou┼żit├şm v┼íetk├Żch obr├ízkov odpor├║─Źame, aby ste si skontrolovali po┼żiadavky na udelenie licencie. S├║ dve r├┤zne typy licencie: Licencie Creative Commons:┬átieto obr├ízky s├║ zvy─Źajne bezplatn├ę, ale vy┼żaduj├║ uvedenie zdroja. Komer─Źn├ę alebo in├ę licencie:┬átieto obr├ízky maj├║ licencie, ktor├ę nie s├║ licenciami Creative Commons, a┬ám├┤┼żu poch├ídza┼ą bu─Ć z┬ábezplatn├Żch webov, alebo z┬ákomer─Źn├Żch webov, ktor├ę vy┼żaduj├║ platbu.

Ako vybra┼ą spr├ívnu licenciu?

Pri k├║pe fotiek z fotob├ínky si treba da┼ą pozor na to, na ak├Ż ├║─Źel chce┼í fotku vyu┼żi┼ą. Ak ju chce┼í umiestni┼ą na banner, let├ík, web alebo billboard sta─Ź├ş ti ┼ítandardn├í licencia. Ak v┼íak pl├ínuje┼í fotku vyu┼żi┼ą na produkt ktor├Ż bude┼í ─Ćalej pred├íva┼ą ako napr. tri─Źk├í, lieky, krabice na pizzu a pod., je potrebn├í roz┼í├şren├í licencia. ┼átandardn├í licencia je v├Ą─Ź┼íinou lacnej┼íia varianta no roz┼í├şren├í licencia m├┤┼że by┼ą aj 100 n├ísobok ceny ┼ítandardnej licencie.

Existuj├║ aj in├ę typy licenci├ş?

├üno, m├íme tu napr. Royalty Free licencie kde m├íte zaru─Źen├║ mo┼żnos┼ą pou┼żitia kdeko─żvek chcete a v akom po─Źte chcete. Opakom je Rights Managed licencia kde je presne stanoven├ę kde je mo┼żn├ę materi├íl ou┼żi┼ą v akom po─Źte a aj v akom ─Źasovom horizonte.

Fotobanky zadarmo

Pexels

Pexels sa ozna─Źuje vetou “najlep┼íie stock fotky zadarmo na jednom mieste”. Nach├ídza sa tu ve─ża kvalitn├Żch fotiek rozdelen├Żch pod─ża kateg├│ri├ş, ob─ż├║ben├Żch vyh─żad├ívan├ş, top fotografov ─Źi pod─ża farby. 

Pixabay

Pixabay, podobne ako Pexels, obsahuje mno┼żstvo pekn├Żch fotografi├ş zadarmo. Okrem nich sa tu nach├ídzaj├║ aj vektory, ilustr├ície a vide├í.

Platen├ę fotobanky

Envato Elements

Envato Elements pon├║ka ve─żmi ┼íirok├ę mo┼żnosti nie len dostupn├Żch fotiek v r├ímci fotobanky ale aj video, audio, ┼íabl├│ny pre WordPress, fonty at─Ć. Za minim├ílny mesa─Źn├Ż poplatok v ├║rovni najlacnej┼íieho pau┼í├ílu u mobiln├ęho oper├ítora viete pou┼ż├şva┼ą v┼íetky materi├íly v neobmedzenom mno┼żstve stiahnutia!

Envato ElementsAktivova┼ą

Shutterstock

Shutterstock je bezpochyby najlep┼íou fotobankou na webe, ktor├í za posledn├ę roky neust├íle zlep┼íuje svoje slu┼żby. Pou┼ż├şvate─żom prin├í┼ía fotky na profesion├ílnej ├║rovni, skvel├ę vide├í a taktie┼ż aj hudobn├ę s├║bory. Predstavuje tak ultim├ítne miesto pre v┼íetky va┼íe fotografick├ę potreby. Navy┼íe pon├║ka aj u┼żito─Źn├║ aplik├íciu, ktor├║ si m├┤┼żete stiahnu┼ą do v├í┼ího Androidu alebo iOS.

Adobe Stock

Adobe Stock je pr├ęmiov├í fotobanka, kde n├íjdete fotografie, ilustr├ície, vektory, vide├í, ┼íabl├│ny aj 3D obr├ízky. N├íh─żad obr├ízkov si m├┤┼żete stiahnu┼ą po registr├ícii. Za pr├ívo pou┼ż├şva┼ą obr├ízky je potrebn├ę zaplati┼ą.

Vyh─żad├ívanie je podobne ako v ostatn├Żch fotobank├ích zjednodu┼íen├ę mo┼żnos┼ąou vyh─żadania pod─ża k─ż├║─Źov├ęho slova. Vyh─żad├ívanie si m├┤┼żete spresni┼ą pomocou filtrovania pod─ża ve─żkosti, farby, ceny alebo mo┼żnosti pou┼żitia na komer─Źn├ę ├║─Źely a podobne. V├Żhodou je mo┼żnos┼ą prepojenia str├ínky s ostatn├Żmi aplik├íciami Adobe.

Ako pred├íva┼ą fotobanke?

V├Ą─Ź┼íina s├║─Źasn├Żch fotob├ínk od svojich u┼ż├şvate─żov fotografie vykupuje za re├ílne peniaze. N├ísledne potom tieto sn├şmky pred├íva ostatn├Żm pou┼ż├şvate─żom. Ke─Ć m├í va┼ía fotografia ├║spech a pred├íva sa, ─Źas┼ą ziskov p├┤jde v├ím a ─Źas┼ą si ponech├í fotobanka. Ak m├íte fotografovanie radi, potom si m├┤┼żete touto cestou celkom slu┼íne zarobi┼ą. Zo za─Źiatku ne─Źakajte viac, ako p├ír eur mesa─Źne. Ak ale na sa sebe budete pracova┼ą, m├┤┼że sa v├í┼í pr├şjem vy┼íplha┼ą do ve─żmi pekn├Żch ─Ź├şsiel. 

Na ─Źo si da┼ą pozor!

Najviac si treba d├íva┼ą pozor na typ licencie ktor├í je na foto viazan├í. Rovnako si dopredu pre┼ítudujte kde v┼íade m├┤┼żete materi├íl pou┼żi┼ą a na ak├ę ├║─Źely.

Predch├ídzaj├║ci pr├şspevok
Coinbase aplikácia - burza ktorá sa zameriava na predaj a nákup kryptomeny

K├║p a predaj kryptomenu – Coinbase

─Äal┼í├ş pr├şspevok

Predávajte cez Pinterest

S├║visiace pr├şspevky

5 vec├ş, na ktor├ę myslite pred expanziou e-shopu

Po stabiliz├íci├ş s e-shopom na slovenskom trhu v├ím m├┤┼że by┼ą zrazu pritesno. Expanzia je prirodzen├Żm pokra─Źovan├şm na ceste k generovaniu nov├Żch ziskov. Otv├íraj├║ sa nov├ę mo┼żnosti a vytv├íraj├║ zauj├şmav├ę spolupr├íce. K├Żm v┼íak sprav├şte definit├şvne rozhodnutie smerom k nim, vyhnite sa chyb├ím hne─Ć na za─Źiatku. Nevrhnete sa do nezn├ímych v├┤d nepripraven├Ż a premyslite si jednotliv├ę kroky.
─î├ştaj viac

SEO audit

Obsah ─îo je technick├Ż SEO audit?Pre─Źo je technick├Ż SEO audit d├┤le┼żit├Ż?Na ─Źo si d├íva┼ą pozor pri v├Żbere agent├║ryU┼żito─Źn├ę…
─î├ştaj viac